Időnként átböngészem a gyerekes fórumokat, mert kíváncsi vagyok, hogy mi foglalkoztatja az anyukákat a bepisiléssel kapcsolatban. Ha tudom, mire kíváncsiak, jobban tudok segíteni. Eközben belefutok rendkívül „okos” tanácsokba, némelyiktől az agyvizem is felforr. Jobb esetben csak nem segít, rosszabb esetben ártalmas is lehet! Nézzük a toplistát…
1, „Ne adj neki inni a lefekvés előtt már három órával.”
Ez így ilyenformán nem helyes, ez kínzás! Tényleg azt gondolja bárki is, hogy amennyiben nem kap inni gyermekünk, és hagyjuk szomjazni, attól meggyógyul?! Fogalmazzuk meg másképp: lefekvés környékén már nagyobb mennyiségű folyadékot ne fogyasszon, valamint kerüljük a szomjúságot okozó ételeket is (chips, cukros, fűszeres, nehéz ételek). Akkor járunk el helyesen, ha a napi folyadékmennyiséget reggeltől estig arányosan, meghatározott időnként visszük be. Kérjük az óvónénik, tanítók segítségét, ha napközben nincs otthon a gyermekünk! Akár óránként emlékeztessék, hogy igyon egy pohárral és két-három óránként küldjék el a mosdóba. Otthon pedig mi is tegyünk így! Lefekvés előtt természetesen mindenképp küldjük-kísérjük ki a mosdóba, és egy pár korty víztől sem lesz rosszabb a helyzet. Amennyiben az ágybavizelést hormonális problémák okozzák, akkor sem jelent megoldást a folyadék megvonás. „Alvás alatt nincs folyadékbevitel, ezért a szervezet az anti-diuretikus hormon (ADH) kiválasztásának a növelésével tartja fent a folyadék egyensúlyt, spórol a vízzel. Az éjszaka bepisilő gyermekek felénél ez nem működik jól, így annak ellenére sok vizeletet ürítenek éjszaka, hogy semmit nem isznak. A sok vizelet gyorsan megtölti a húgyhólyagot és ha erre nem ébrednek fel, akkor bepisilnek.”
2, „Éjjel többször vidd ki, segíts neki.”
Ez egy igen népszerű tanács és nagyon logikusan hangzik, sokan beleesnek ebbe a hibába. Elmondom, mi a gond ezzel, főleg olyan gyerekeknél, akikről a szüleik azt mondják, hogy az átlagosnál mélyebben alszanak. A pontosság kedvéért: ez nem attól van, hogy mélyebben alszik, hanem az az oka, hogy nehezebben ébreszthető, az ébredési ingerküszöbe magasabban van az átlagnál. Az agy és a húgyhólyag üzenetei alvás közben nem „találkoznak”. Amikor a gyermekedet kiviszed vagy kitámogatod a wc-re, vagy átöltözteted, reggel nem is fog emlékezni rá, tehát nem ébred. Mivel az ébredési ingerküszöb az idegrendszeri fejlettséggel függ össze, ezért ha te viszed ki, ezt az ingerküszöböt nem jól kondicionálod! Ellenkezőleg: megerősíted abban, hogy félálomban, vagy alvajáróként, a wc-n (vagy az ágyban) szundikálva is elvégezheti a dolgát. Rögzíted a hibás beidegződést! A helyes tanács így hangzik: segíts neki teljesen felébredni! Lehet, hogy először még akár öt-tíz percbe is beletelhet, amíg magához tér, de a későbbiekben ez az időtartam egyre rövidül. Végül kialakul: inger=ébredés, hamarosan előbb ébred, mint ahogy hólyagot ürítene. Az ébresztő készülékek, cseppcsengők is pontosan ennek a feltételes reflexnek az erősítésre építenek, az első cseppnél jeleznek. Hatékonyságukhoz nem fér kétség!
3, „Nekünk most szabadult fel egy csengő, eladó, ha érdekel, írjatok! Tényleg néhány nap alatt segített!”
Szuper, ez tényleg igazi örömhír! Akkor hol itt a probléma? A bepisilés pár nap, vagy egy-két hét alatt is rendeződhet a cseppcsengő segítségével. De! Elég egy kisebb betegség, vagy akár csak egy hirtelen növekedési ugrás ahhoz, hogy visszatérjen (idegrendszeri leterheltség/magasabb ingerküszöb). Nem kell megijedni, ez a visszaesés az eddigi visszajelzések és saját tapasztalataink alapján jó eséllyel be fog következni. Ezért javaslom, hogy senki ne kapkodjon az eladással! Borzasztó kellemetlen lehet a gyermek számára, ha szükség esetén nem tudja megkapni azt a támogatást, amit addig a csengő nyújtott. Tartós ágytisztaságról akkor beszélünk, ha a gyermekünk legalább hat hónapon keresztül 99%-ban száraz ágyban ébredt. Legalább ezt érdemes megvárni a későbbi kellemetlenségek elkerülése végett.
4, „Sajnos mindent kipróbáltunk előtte, és erről csak későn értesültünk, hogy létezik ilyen termék. Tehát ha tanácsolhatok valamit, akkor először ez és ha nem segít, csak akkor kell a sok orvost, gyógyszereket és utánajárást elkezdeni. Ez egy reflex, és ha nem alakul ki akkor rá kell csengetni. :-)”
Egyrészt mindig örömteli, amikor ilyen kilátástalan helyzet után sikerül megoldást találni. Mi is azon dolgozunk, hogy a cseppcsengőt minél többen megismerjék. Mégis: ez egy jóindulatú, de nagyon rossz tanács! Az éjszakai ágybavizelés okai mindig összetettek, ezért érdemes mindenképp orvoshoz is fordulni. Nem helyes a kivizsgálást mellékvágányra tenni, a szervi eredetű problémákat a csengő önmagában nem gyógyítja. Mivel azonban hosszú idő (három-négy hónap!!!) is eltelhet a beutaló megírása és a tényleges vizsgálat időpontja között, továbbá a cseppcsengőnek nincs negatív mellékhatása, az jó szívvel javasolható, hogy a kivizsgálás megkezdésével párhuzamosan kezdjétek el használni a készüléket. Így a „legrosszabb” esetben a kapott időpontot kell majd lemondani! 🙂
5, „A cseppcsengő, amit keresel, szerintem inkvizíciós módszer. Felriasztja a gyermeket álmából, szegényt. Várok türelemmel mikor növi ki.”
Nos, ez is egy vélemény, tartsuk tiszteletben, bár nem is használta a készüléket. Nem értek vele egyet. Ez eddig az egyetlen hozzászólás, ami a csengőről negatívan nyilatkozik, pedig pár száz véleményt kaptam is, a fórumokon is végigolvastam már. A „várok türelemmel” módszerrel azt kockáztatjuk, hogy rögzül a probléma, esetleges betegségek, elváltozások évekig nem derülnek ki, valamint gyermekünk lelkét, önbecsülését nagyon megviselheti. Az inkvizícióról azt gondolom, hogy aki egy kicsit is utánajár a kiváltó okoknak bepisilés témában (itt egy kis segítség pl.: https://okosmami.cafeblog.hu/2017/06/26/mi-az-ejszakai-agybavizeles-mi-okozza-es-hogyan-kezeljuk-az-5-18-eves-korosztalyban/), az tudhatja, hogy pont nagyon fontos lehet ébreszteni a gyereket. Nem tudom, ti hogy vagytok vele, a magam részéről inkább „kegyetlenül” felcsengetném „szegényt” pár hétig, minthogy szenvedjünk a pisis ágyneműkben és rossz lelkiállapotban. Akik használták, tudják, hogy több éves kínlódásnak tud véget vetni rövid idő alatt. Mindazonáltal úgy gondolom, hogy mivel minden gyermek más, nem hihetünk egyetlen módszer mindenhatóságában. Hiszek viszont a tapasztalatokban, amelyeket megéltem, és a pozitív véleményekben amelyeket kaptam az ebben a cipőben járó szülőktől.
Végezetül lehet, hogy van az az eset, mikor semmi nem segít, biztosan. Rágörcsölni sem kell, sem a gyereknek, sem a szülőnek. Ha például hét-nyolc évesen lesz ágytiszta, túl vagytok minden kivizsgáláson, minden lelete negatív és számotokra/számára ez nem okoz addig problémát, akkor nincs baj. Azonban úgy gondolom, hogy ez a legritkább esetben van így, ezért igenis mindent meg kell tennünk, hogy gyermekünket ebből a méltatlan helyzetből kisegítsük. Tegyük ezt sok türelemmel, elfogadással, szeretettel! Szívesen megismernénk a ti tapasztalataitokat, történeteiteket is, hogy tanulhassunk belőle. Írjatok!
Sok sikert, száraz éjszakákat kívánunk!
Benákné Szekán Anikó
Ami még érdekelhet:
Kedves Attila!
Nagyon köszönjük, hogy megosztotta velünk a történetét!
Kisfiúnk 2 hónap múlva lesz 5 éves, a nappali szobatisztaság picit az ovistársaikéhoz képest késett, de egyik pillanatról a másikra megoldódott. Az éjszakai bepisilés viszont heti 4-5 alkalommal mindig megtörtént, emiatt pelenkába aludt. Próbálkoztunk az éjjeli ébresztéssel ilyenkor többször előfordult hogy szárazon ébredt reggel, de reggel nem is emlékezett rá hogy kivittük, egyáltalán nem volt ösztönös, így inkább az időre hagytuk a dolgot és próbáltunk nem ügyet csinálni a dologból. Ahogy teltek a hetek hónapok, többször már a gyerkőc is kellemetlennek érezte, főleg társaságban a pelenka használatát illetve a bepisilés tényét, éreztem hogy valamit tenni kell.
Több fórumon olvastam hogy gyerekorvoshoz vigyük, aki kivizsgálja az okát, esetleg gyógyszert ír fel, vagy pszichológus…
Mivel nem akartam a gyereket semmi traumának kitenni, számomra az egyik legkézenfekvőbb találmány a pisicsengő vásárlása mellett döntöttem.
A mikor megrendeltem, a kisfiamnak meséltem hogy mit fog hozni a postásbácsi pár napon belül és szerencsére már ő is várta hogy kipróbáljuk.
Anyukája kicsit szkeptikusan állt a használatához, főleg az első pár napban mikor éjjel a pisicsengő sípolására ébredtünk.
Viszont 4-5 nap után elmaradtak a bepisilések, és azóta sem történt semmi baleset, ennek lassan 1 hónapja.
Ha kell, éjjel magától ébred és neki is megnyugvás és öröm, hogy elmaradnak az éjjeli öltözködés, ágynemű cserék.
Mindenkinek szívből ajánlom, több helyen hirdetik, akár használtan is.